Loading

Gazetka Parafialna nr 27

Picture of Autor

Autor

Ks. prot. mgr Andrzej Opolski

Boże Narodzenie 2022

           Kiedy właściwie urodził się Jezus Chrystus? Oto pierwsze pytanie godne chrześcijanina (drugie zadam na końcu). I nie rozchodzi się tu o różnicę między kalendarzem gregoriańskim a juliańskim. W obydwu Narodzenie Chrystusa znajdziemy pod datą 25 grudnia. Może prześledźmy pokrótce historię świata, aby się czegoś dowiedzieć. 

            Dość łatwo sprawdzić, że nie ma w historii świata roku zerowego. Jest pierwszy przed Narodzeniem Chrystusa i pierwszy po Narodzeniu. Wydaje się wszystko jasne: Jezus przyszedł na świat między pierwszym rokiem przed naszą erą a pierwszym rokiem naszej ery. To jakby logiczne. Ale nie do końca. Teraz będzie trudniej. W ewangelii wg św. Łukasza czytamy, że spis ludności, podczas którego narodził się Zbawiciel, odbył się za czasów, gdy Syrią zarządzał Kwiryniusz. Historia mówi, że taki spis odbył się w 6. roku naszej ery. To by znaczyło, że wszystko przesuwa się o 6 lat. Ale w ewangeliach i historii czytamy również o Herodzie Wielkim, który zmarł… w 4. r. przed naszą erą. To kiedy te narodziny? Okazuje się, że był jeszcze wcześniej inny spis, nie notowany u najważniejszego historyka tamtych czasów – Józefa Flawiusza. Odbył się w 8. r. p.n.e. Prawdopodobnie to był pierwszy spis, o którym wspomina św. Łukasz. Wychodzi więc na to, że Jezus urodził się właśnie wtedy. Herod dowiedział się o tym wydarzeniu nie od razu. Czekał na powrót mędrców (właściwie uczonych, w żadnym wypadku królów), których prosił o doprowadzenie do Nowonarodzonego w celu złożenia Mu hołdu. Mijały miesiące. Kiedy nie wracali, zezłościł się i kazał zabijać chłopców w rodzinach żydowskich w wieku do dwóch lat. Chciał być pewny, że nowy król zginie. Wiemy, że zginęło wtedy około 14 tysięcy dzieci.

           Czy Jezus urodził się 25. grudnia? To też data umowna. Do IV w. Boże Narodzenie świętowano razem z innym wielkim świętem – Chrztem Pańskim. Dopiero po wybudowaniu Bazyliki Narodzenia Chrystusa w Betlejem rozdzielono te święta. Są uczeni, którzy przyjmują, że Jezus urodził się na przełomie marca i kwietnia. Są tacy, którzy stawiają raczej na maj. W ewangeliach spotykamy się z opisem, że grota Narodzenia (prawdopodobnie nie szopa) była pusta: nie było w niej pasterzy ani zwierząt, za wyjątkiem kilku chorych sztuk. W kolędach słyszymy, że aniołowie informują pasterzy o wielkim wydarzeniu, a ci muszą tam pójść, bo pilnują stad i są od groty daleko. Jeśli prawdą jest, że Zbawiciel urodził się latem (spisu nie organizowano by zimą ze względów oczywistych), to dlaczego od wielu wieków świętujemy zimą? Odpowiedź może być zawarta w troparionie. Tam Jezusa nazwano słońcem prawdy. To przeciw poganom, dla których słońce było bogiem. Więc poganie świętowali w czasie, gdy słońce na niebie świeciło najdłużej, a najdłuższy dzień roku to 21 czerwca. To już lato. Jeśli Chrystus urodził się w okolicy pogańskiego święta słońca, to – świętując w tym czasie – chrześcijanie narażali się na podejrzenia, że jednak oddają chwałę słońcu. Choć była to oczywista nieprawda, należało coś zmienić, by nie było nawet cienia podejrzeń. Dlatego przeniesiono święto Bożego Narodzenia pół roku później. Mogło to się wydarzyć między końcem II a początkiem III w. Na pewno w IV św. Jan Chryzostom świętował 25 grudnia, bo o tym pisał. Więc teraz obiecane pytanie drugie godne prawosławnego chrześcijanina: czy dokładna data Narodzin Zbawiciela ma jakiekolwiek znaczenie? Liczy się fakt: Bóg przychodzi jako człowiek, by uratować człowieka. Uratować mnie i każdego innego. Czy to nie piękne?

           Chrystus narodził się w Betlejem Judzkim. Jest bowiem jeszcze Betlejem, leżące w Galilei, w pobliżu Nazaretu (12 km na północ), dzisiaj Beit Lahm, wymieniane już w księgach: Jozuego (Joz 19, 15) i Sędziów (Sdz 12, 8. 10). Betlejem Judzkie natomiast leży ok. 8 km na południe od Jerozolimy. Wymieniane jest również kilkanaście razy w Starym Testamencie oraz w dokumentach pozabiblijnych. W Betlejem urodził się i został namaszczony na króla Izraela Dawid. Dlatego św. Łukasz nazywa Betlejem „miastem Dawidowym” (Łk 2, 4-5). Miasto liczy obecnie kilkanaście tysięcy ludzi, przeważnie Arabów. Za czasów Pana Jezusa osada liczyła ok. 1000 mieszkańców. Betlejem leży na wysokości 770 m na dwóch wzgórzach, otoczonych malowniczymi dolinami.   

          Według świadectwa bardzo wczesnego, bo z wieku II (św. Justyn) Pan Jezus narodził się w grocie skalnej.  Dzisiaj jeszcze można je spotkać na zboczu gór, ogrodzone na zewnątrz murem z małą bramą i oknem, gdzie wewnątrz żyje cała uboga rodzina wraz z inwentarzem. Św. Hieronim (+ ok. 420) zamieszkał na stałe w Betlejem w pobliżu groty narodzenia, gdzie założył klasztor. Pisze on, że cesarz Hadrian w wieku II na miejscu narodzenia Pańskiego wprowadził kult bożka Adonisa. To trwało ok. 180 lat. Dopiero cesarzowa św. Helena w 326 roku nad grotą Narodzenia Pana Jezusa wystawiła bazylikę. Biskup Euzebiusz z Cezarei (+ 340) pisze o tym jako pierwszy. Kiedy zaś świątynia uległa spaleniu, cesarz Justynian I jeszcze piękniej ją odbudował (w. VI).

           Grota narodzenia znajduje się pod ołtarzem. W roku 1634 sułtan Murat IV przyznał wszystkie miejsca święte w Palestynie prawosławnym Grekom.

BOŻE   NARODZENIE

 ROŻDIESTWO  CHRISTOWO

 

6 styczeń ( czwartek) godz. 22:00 – Wielkie Powieczerze

+ Jutrznia + św Liturgia Święta B.N – Rożdiestwa Christowa,                                            

7 styczeń ( piątek) – I Dzień – godz. 13:00, Wieczernia,

8 styczeń (sobota) – II Dzień –  godz.9:00 św. Liturgia,

– 9 styczeń (niedziela) – III Dzień – godz.9:00 św. Liturgia,

– 14 styczeń ( piątek) – Święto Obrzezania Pańskiego – Nowy Rok 2022

– godz.9:00 św. Liturgia + Molebień na początek Nowego Roku 2022

– 16 styczeń (niedziela) godz. 9:00 św. Liturgia

– 18 styczeń (wtorek) Wigilia Chrztu Pańskiego– DZIEŃ STROGIEGO POSTU

            – godz. 9:00 Wielkie Poświęcenie Wody

            – godz. 17:00 Wielkie Powieczerze + Jutrznia Święta Chrztu Pańskiego – Kreszczenija Hospodnia.

19 styczeń (środa) Święto Chrztu Pańskiego –Kreszczenije Hospodnie

                  – godz. 9:00 św.Liturgia + Wielkie Poświęcenie Wody

  • Zwracamy się z prośbą o Wasze ofiary bez których nie jesteśmy w stanie materialnie funkcjonować. Ofiary można wpłacać na konto bankowe lub przynosić do Cerkwi:
  • ogrzewanie cerkwi – 100 zł. od osoby,
  • opłata na stróża cerkiewnego – 100 zł rocznie,
  • opłata za wywóz śmieci na cmentarzu parafialnym
    – grobowiec   1 osobowy – 40 zł rocznie,

 – grobowiec  2,3 osobowy – 50 zł rocznie

Loading