Loading

Gazetka Parafialna nr 33

Picture of Autor

Autor

Ks. prot. mgr Andrzej Opolski

Niedziela Palmowa i Wielki Tydzień

           Wjazd Chrystusa do Jerozolimy był wydarzeniem wyjątkowym. Miał miejsce następnego dnia po wskrzeszeniu Łazarza. W następstwie tego arcykapłani i faryzeusze głośno między sobą mówili, że należy zabić Jezusa. Ponadto wydali taki sam wyrok na Łazarza. Ponieważ nic nie dzieje się bez woli Boga, Łazarz przeżył. Nikt nie podniósł na niego ręki. Natomiast Chrystus dosiadł oślęcia i na nim wjechał do Jerozolimy. Oczekiwał sądu i krzyżowej śmierci. Z powodu tego święta (należy pamiętać, że Zbawiciel był witany bardzo radośnie przez mieszkańców miasta), Cerkiew zezwala na spożywanie ryby i wypicie lampki wina dla pokrzepienia fizycznych sił przed nadchodzącym Wielkim Tygodniem.

            Wielki Poniedziałek to wspomnienie starotestamentowego Józefa, sprzedanego przez swoich braci (z powodu zawiści) do Egiptu. Jezusa również oskarżono z powodu zawiści. Wiedział to nawet Piłat. Józef niezasłużenie cierpiał i na koniec został wywyższony. Podobnie Chrystus został wydany Piłatowi przez swoich braci – swój naród. Został wywyższony na drzewie krzyża. O tym mówią teksty liturgiczne tego dnia.

            Wielki Wtorek przypomina o duchowym doskonaleniu się każdego z nas i o czujności. Diabeł zrobi wszystko, abyśmy się skupili na przygotowaniu do świąt: sprzątaniu i gotowaniu, a zapomnieli o modlitwie i duchowym przeżywaniu wydarzeń Wielkiego Tygodnia.

            Modlitewnemu czuwaniu w domu pomaga czytanie Ewangelii i Psałterza. Dlatego tego dnia należy wyłączyć się z kłopotów tego świata i przyjść do cerkwi, aby wspólnie przeczytać Psałterz. W naszym dekanacie to tradycja tylko naszej parafii. Czy zło może wygrać? Na pewno nie, ale jest dość skuteczne, bo do cerkwi w Wielki Wtorek wieczorem przyjdzie tylko pięć procent naszych parafian. Co robią pozostali?

 Wielka Środa akcentuje sprzedanie Jezusa. Dokonał tego jego uczeń – Judasz Iskariota. Wziął pieniądze za wskazanie żołnierzom Nauczyciela. To dlatego środa jest dniem postnym przez prawie cały rok. Natomiast miało miejsce jeszcze jedno wydarzenie. Oto bardzo grzeszna kobieta swoimi łzami umyła Jezusowi nogi, a Jego głowę namaściła drogocennym olejkiem, o czym On powiedział, że zrobiła to na Jego pogrzeb. Kto boi się śmierci? Tylko przestępca i człowiek bardzo związany z dobrami tego świata. Jezus wiedział, że czeka Go śmierć i nie bał się o tym wielokrotnie głośno mówić. Wielu świętych wiedziało od Boga o dacie swojej śmierci i umierało z radością, niecierpliwie oczekując na spotkanie ze Zbawicielem w Jego królestwie. Kto z nas spodziewa się, że zawiedzie go przyjaciel? Kto z nas oczekuje pomocy od potępianego przez wszystkich grzesznika? Trzeba się dokładnie rozejrzeć i ocenić na nowo, kto jest prawdziwym przyjacielem, a kto mi naprawdę źle życzy. Natomiast modlić się za wszystkich.

            W Wielki Czwartek wydarzyło się kilka ważnych rzeczy. Przede wszystkim Apostołowie po raz pierwszy przyjęli Eucharystię podczas Ostatniej Wieczerzy. Od tej pory jest to jedyna forma składania ofiary w cerkwi – ofiara bezkrwawa. Ostatnią krwawą ofiarę złożono z Chrystusa, a składanych jeszcze przez czterdzieści lat (do zburzenia świątyni) ofiar ze zwierząt Bóg już nie przyjmował. Składano je na darmo. Drugie ważne wydarzenie to aresztowanie Jezusa. Następujące po nich sądy, obelgi, bicie i poniżanie miały na celu tylko jedno: skazać oskarżonego na śmierć przez ukrzyżowanie.

            Tej nocy okazało się, że najbliżsi uczniowie uciekli, zostawiając Nauczyciela samego. Piotr wyznał nawet pod przysięgą, że nie zna tego człowieka. W cerkwi śpiewa się wieczorem Dziś wisi na drzewie Ten, Który ziemię na wodach zawiesił.  Cóż dodać? Stworzenie podniosło rękę na Stwórcę. Pycha idzie przed upadkiem. Naród wybrany przestał być tym, którego Bóg wyróżnił spośród innych narodów. To nie Chrystus upadł. To upadła ludzkość, którą zgubiła pycha.

            Wielki Piątek to złożenie do grobu Jego ciała. Do wieczornej służby nic nie jemy. Bo jak tu jeść, skoro Jezusa przybito do krzyża? Po południu w cerkwiach służymy tzw. wynos płaszczenicy. W ten sposób wspominamy zdjęcie z krzyża i złożenie do grobu. Ta piękna służba jest w istocie pogrzebem Chrystusa, odprawianym zawsze przed zachodem słońca, bo tak było w dniu prawdziwego pogrzebu. Józef z Nikodemem oraz towarzyszące kobiety nie mieli nawet czasu namaścić ciała Zbawiciela, więc tylko zawinięto je w całun (całun to po słowiańsku płaszczanica) i złożono w grobie, wykutym w skale.

            W Wielką Sobotę mnisi w monasterach na koniec porannej służby posilają się chlebem i winem. Nie wychodzą z cerkwi aż do świątecznej służby, czytając Dzieje Apostolskie. Świeccy idą do domów, gdzie szykują paschalną ucztę na następny dzień. Tego dnia święci się pokarmy, aby na Paschę śniadanie rozpocząć od potraw poświęconych. Cokolwiek byśmy tego dnia robili, powinniśmy zachować ciszę. Nie słuchać muzyki, nie włączać telewizji. Zachować powagę i modlitewny nastrój. Prosić Boga o spokojne święta pamiętając jednocześnie, że zdarzy się wiele pokus, jeśli zbyt wielką wagę przywiążemy do czystego domu i suto zastawionego stołu, a nie będziemy wspominać postawy rozsądnego łotra, który dopiero na krzyżu zrozumiał, że jest grzesznikiem. My też jesteśmy grzesznikami, których Bóg także kocha.

O g ł o s z e n i a    p a r a f i a l n e :

18  kwiecień Wielki Poniedziałek.  SPOWIEDŹ CHORYCH W ICH DOMACH.

Proszę zapisywać osoby w Cerkwi u starosty, bądź umawiać się bezpośrednio z proboszczem.

19 kwiecień – Wielki Wtorek – godz. 17:00 Czytanie PSAŁTERZA w Cerkwi.                                               

20 kwiecieńWielka Środa, godz. 15:30 – SOBORAWANIJE osób chorych ,

godz. 16:00Spowiedź, godz. 17:00św. Liturgia Preżdieoswiaszczennych Darow

UWAGA! Każdy kto w tym dniu chce przystąpić do Spowiedzi i Pryczasija na św. Liturgii  MUSI POŚCIĆ  CAŁY DZIEŃ  do wieczora.

         o godz. 17:00 WIECZOREM, po św. Liturgii, również odbędzie się Spowiedź dla osób, które chcą przystąpić do Pryczastja na  następny dzień w Wielki Czwartek.

21  kwiecień    WIELKI  CZWARTEK  godz. 8:00Spowiedź + św. Liturgia

                    godz. 17:00 – Utrenia z czytaniem 12  Wielkich- Strastnych Ewangelii,                                          

 22   kwiecień – WIELKI  PIĄTEK

                 godz.15:00 WYNOS PŁASZCZANICY + Utrenia z Czynem Pogrebienija . Po służbie  odbędzie się Spowiedź dla tych, którzy chcą przystąpić do Pryczastija rano w Wielką Sobotę.  Cerkiew będzie otwarta do godz. 20:00.

23  kwiecień – WIELKA SOBOTA   godz. 4:00 – Spowiedź, godz. 5:00 – św. Liturgia.                                                                                                                    

Świecenie  Święconek

godz.10:15 – Anusin, godz.10:30 – Olendry, godz.10:45 – Szerszenie, godz.11:00 – Stacja + Boratyniec – w Cerkwi + Sprzątanie Cerkwi

godz. 23:00 – Spotkanie św. Ognia z Jerozolimy

  24 kwiecień – PASCHA – początek godz. 23:20

Loading