Loading

Spotkanie z Dominiką Kovacevic

Picture of Autor

Autor

Ks. prot. mgr Andrzej Opolski

W niedzielę 21 kwietnia 2024 r. w Klubie Seniora w Boratyńcu Ruskim odbyło się kolejne z cyklu spotkań wielkopostnych spotkanie zorganizowane przez Proboszcza Parafii Prawosławnej p.w. św. Anny w Boratyńcu Ruskim, ks. Andrzeja Opolskiego. 

Po raz kolejny przyjechała do nas Dominika Kovacevic, aby zaprezentować słuchaczom różnorodność tradycji tych samych prawosławnych świąt w różnych częściach świata.

Niektóre z tych tradycji są na naszych terenach znane, ale większość z prezentowanych była odkryciem zaskakującym. Słuchaliśmy z uwagą prelegentki, która z zaangażowaniem opowiadała o tradycjach syryjskich, rumuńskich, serbskich czy macedońskich. Ciekawym dodatkiem były zwyczaje hinduskie, chińskie czy amerykańskie oraz gwatemalskie. 

Poznaliśmy kilka ciekawych przepisów kulinarnych na konkretne dni lub święta roku. Najbliższe teraz to bułeczki w kształcie wskrzeszonego przez Chrystusa św. Łazarza.

Inne dotyczyły np. kolacji Wielkiego Czwartku (często to ostatni posiłek przed Wielkanocą, u nas ludzie, którzy tak poszczą, nazywani są „żylnikujuszczy”). 

Były też inne wielkie święta w roku: Pięćdziesiątnica,

Przemienienie Pańskie,

Boże Narodzenie

dzień św. Bazylego

czy święto Jordanu (chrzest Pański).

Było tego więcej, dlatego niech żałują ci, którzy nie znaleźli w sobie motywacji, by poświęcić dwie godziny i posłuchać o prawosławnych tradycjach z całego niemal świata.

 

Loading