Loading

Pamięć św. Jana Kormiańskiego w 2023 r.

Picture of Autor

Autor

Ks. prot. mgr Andrzej Opolski

31 maja w naszej Parafii uroczyście obchodzone jest święto ku czci św. Jana z Kormy. Jest tak od wielu już lat (patrz Gazetka Parafialna nr 45 – tutaj). W tym roku również odbyły się służby ku czci tego wielkiego świętego.

Wieczorem w przeddzień święta odsłużyliśmy Całonocne Czuwanie ku czci św. Jana. Wychwalaliśmy Boga i dziękowaliśmy Mu za tego świętego orędownika, który przykładem swojego życia i modlitwy przyciągnął wielu niewierzących do cerkwi, przekonał wahających się w wierze i utwierdził w prawdziwości wiary prawosławnych chrześcijan w swoim kraju i poza jego granicami. Z woli Bożej św. Jan Kormiański działa też i w XXI w., dając nam, modlącym się do niego, nadzieję i siłę do niesienia swojego Krzyża i do walki ze złem tego świata.

Rano w dzień święta rozpoczęliśmy nabożeństwa od Akatystu przed ikonami z relikwiami św. Jana. Następnie odprawiliśmy Boską Liturgię, w której uczestniczył gościnnie proboszcz z Żerczyc, ks. Wiaczesław Domaracki. Kazanie wygłosił ks. Andrzej Opolski, Proboszcz Parafii św. Anny w Boratyńcu Ruskim. Przypomniał wiernym pokorę św. Jana oraz własne duchowe doświadczenia i przeżycia po pielgrzymce do cerkwi w Kormie, w której złożone są relikwie świętego.

Po liturgii odbyła się procesja wokół cerkwi św. Anny, zakończona poświęceniem wody. Duchowo wypoczęci, ale fizycznie zmęczeni parafianie i pielgrzymi po nabożeństwach udali się do Sali parafialnej, gdzie czekał na wszystkich skromny, ale syty posiłek, przygotowany przez Matuszkę Krystynę i parafianki, na które zawsze można liczyć.Zapraszamy do obejrzenia pełnej galerii zdjęć: tutaj

Loading