Loading

Poświęcenie Krzyża

Picture of Autor

Autor

Ks. prot. mgr Andrzej Opolski

27 września świętujemy Podwyższenie Krzyża Pańskiego. W tym roku święto w naszej parafii miało wyjątkowy charakter z powodu wyświęcenia przydrożnego Krzyża przed wjazdem do Boratyńca Ruskiego od strony Siemiatycz.

Nasi przodkowie w każdej miejscowości  stawiali przy drodze św. Krzyż, aby wjeżdżający i opuszczający teren wsi mogli przeżegnać się i pomodlić. Ale czasy się zmieniły: w ogólnym pośpiechu mało kto z młodych zastanawia się nad sensem modlitwy przy przydrożnym krzyżu. Więcej: auta przejeżdżają z taką prędkością, że jadący w nim nawet nie zauważą, że właśnie przejechali obok. Dlatego w XXI w.  inicjatywa odnowienia przydrożnego krzyża jest bardzo cenna. Tym bardziej cenna, że wyszła od samych parafian, którzy od początku do końca pilnowali rozbiórki starego i ustawienia nowego krzyża. 

Z woli Boga udało się zakończyć budowę na czas. Krzyż został poświęcony przez Proboszcza Parafii, ks. Andrzeja Opolskiego w asyście chóru parafialnego i licznie zebranych wiernych, mieszkańców Boratyńca Ruskiego.    

Loading