Loading

Rekolekcje dekanalne

Picture of Autor

Autor

Ks. prot. mgr Andrzej Opolski

Rekolekcje duchowieństwa w Boratyńcu Ruskim

Opublikowane przez orthodox.pl w Aktualności, Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej

W piątek IV tygodnia Wielkiego Postu, tj. 1 kwietnia, w parafii pw. św. Anny w Boratyńcu Ruskim odbyły się rekolekcje duchowieństwa Dekanatu Siemiatyckiego. Świętej Liturgii Uprzednio Poświęconych Darów przewodniczył Jego Ekscelencja biskup Warsonofiusz. Podczas rekolekcji obecna była młodzież z pobliskiej Szkoły Podstawowej w Szerszeniach.

W trakcie św. Liturgii kazanie wygłosił ks. prot. Cezary Nowiński. Duchowny zwrócił uwagę na to, że nie tylko w Wielkim Poście, lecz każdego dnia powinniśmy postępować zgodnie z Ewangelią. Ksiądz Cezary podkreślił, że Wielki Post jest czasem, kiedy szczególnie badamy o swoje życie, zaglądamy do swojego serca, zwracamy się ku swej duszy. Wielki Post przygotowuje nas do największego chrześcijańskiego święta, Zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa. Wyłącznie od nas zależy jak wykorzystamy ten czas, jak przygotujemy siebie do paschalnej radości. Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że powinniśmy zastanowić się w jaki sposób Wielki Post zmienia nasze życie i czy w ogóle dochodzi do jakiejkolwiek zmiany. W kazaniu podkreślono wielką wartość wzajemnego wybaczania, bez którego ani post, ani zbawienie stają się niemożliwe. Natomiast nasze postępowanie zgodne z Ewangelią i przestrzeganie postu może stać się przykładem dla innych ludzi i przyczynić się do ich zbawienia.

Po zakończeniu św. Liturgii Uprzednio Poświęconych Darów przeczytano modlitwy dziękczynne po św. Eucharystii, po których Jego Ekscelencja wygłosił pouczeniem. Hierarcha mówił m.in. o tym, że każde uczestnictwo w św. Eucharystii jest wydarzeniem podobnym do Paschy. Znajdując się w Cerkwi, zwracając się do Boga w modlitwie, przystępując do spowiedzi i św. Eucharystii, doznajemy Łaski Bożej, która uświęca człowieka w sposób tajemniczy, niewidzialny. Nie możemy zobaczyć działania Łaski Bożej cielesnymi oczami, ponieważ wprowadziłoby to nas w stan pychy. Biskup Warsonofiusz zaznaczył, że Święci Ojcowie często porównują Cerkiew do statku, płynącego przez morze. Ludzkość jest pasażerem tego statku, który prze 2000 lat płynie przez różne dziejowe burze i wichury. Kiedy wchodzimy do tego statku, wówczas zmienia się nasza rzeczywistość, punkt widzenia. Święta Eucharystia przygotowuje nas przez całe życie do tego momentu, kiedy zejdziemy na ląd. Jego Ekscelencja życzył obecnym wytrwałości w pozostałym czasie Wielkiego Postu.

Hierarcha zwrócił się także do młodzieży, która przybyła na rekolekcje ze szkoły podstawowej w Szerszeniach, podkreślając fakt, że po przystąpieniu do św. Eucharystii przyjęli Chrystusa, zamieszkał w nich sam Zbawiciel. Wiele uwagi poświęcono wychowaniu dzieci w tradycji Cerkwi, ponieważ poza Cerkwią jest duchowa pustynia, a na pustyni nie ma życia.

Następnie dziekan okręgu siemiatyckiego, ks. prot. Paweł Sterlingow podziękował Jego Ekscelencji za przewodniczenie wielkopostnym rekolekcjom. Podziękowania skierowano spowiednikom okręgu: ks. mitratowi Eugeniuszowi Zabrockiemu i ks. mitratowi Antoniemu Czapko. Jak podkreślił ks. dziekan jest to wieli trud spowiadać tych, kto sam spowiada innych. Duchowny podziękował także miejscowemu proboszczowi za przygotowanie rekolekcji, a także wszystkim przybyłym duchownym i wiernym.

Na zakończenie głos zabrał ks. prot. Andrzej Opolski, dziękując obecnym wiernym za pomoc w przygotowaniu świątyni do wielkopostnych rekolekcji duchowieństwa. Szczególnie dziękowano biskupowi Warsonofiuszowi za to, że całym swoim życiem i osobą hierarcha wnosi dużo spokoju i  miłości, których tak bardzo brakuje w otaczającym nas świecie.

Zdjęcia tutaj

Loading